09.2011 - uczestnicy zajęć plast

 

 

Na otwarcie wystawy, które odbyło się 16 września 2011 r. przybyli liczni zaproszeni goście, by wspólnie uczestniczyć w podsumowaniu zajęć plastycznych odbywających się w poprzednim roku szkolnym w pracowni plastycznej Ośrodka Kultury i Rekreacji. Zajęcia prowadzone były przez instruktora OKiR Ewę Wrzodek. Uczestnicy wystawy podsumowującej to: Barbara Mrożek, Kamila Kleszno, Konstancja Skomska, Kacper i Kajetan Kowal.

Tworzą od zawsze – potrzeba rysowania i malowania jest tak silna, że szukają sposobów, by rozwijać swoje umiejętności. Mają różne zainteresowania i nieprzeciętne charaktery. Choć los rzuci każdego w swoją stronę, teraz łączy ich przygoda z rysunkiem w pracowni plastycznej Domu Kultury w Grodkowie.


Basia Mrożek jest absolwentką grodkowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Obecnie pracuje, jednak jej marzeniem jest kształcić się dalej w którymś z kierunków artystycznych. Ma szeroki zakres zainteresowań od fotografii po projektowanie.  Jednym z hobby jest handmade, czyli ręczne tworzenie przedmiotów użytkowych, takich jak biżuteria. Spośród swoich zainteresowań - wędrówek pieszych, oglądania filmów dokumentalnych, czytania książek, słuchania ulubionej muzyki – malarstwo i rysunek są czymś więcej. Są dla niej drogą do rozwinięcia szerokorozumianych zdolności plastycznych, dzięki którym dostanie się na wymarzone studia. Na pytanie o ulubioną technikę bez mrugnięcia okiem powie, że przypadł jej do gustu oczywiście rysunek w każdej formie.  Jednak malarstwo staje się tym ważniejsze im częściej Basia próbuje w nim swoich sił. Inspiracją jest dla niej każda rzecz, która posiada jakąś formę. Jednym z sukcesów Basi jest zdobycie  wyróżnienia w XII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży pt. „Krajobraz Polski” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Kluczborku. Na pytanie, co daje jej możliwość tworzenia, odpowiada: „ Mogę tworzyć kilka godzin dziennie i wtedy o niczym nie myślę, to jest najlepsze. Dzięki malowaniu dłużej zastanawiam się nad wyglądem różnych rzeczy,  nad relacją miedzy nimi i otoczeniem.”


Konstancja Skomska
trafiła na zajęcia głównie, żeby oswoić się z myślą o czekającym egzaminie  do szkoły plastycznej, do której zdecydowała się zdawać po skończeniu gimnazjum. Jak każdy uczestnik zajęć mogła pokazać swój sposób artystycznego wyrażania się poprzez prace domowe jak i prace konstruowane na zajęciach. Brała udział w różnych  konkursach i poszczycić się może zdobyciem II miejsca  w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „PUDEŁKO ZWANE WYOBRAŹNIĄ - CZECHOWICZ”.


Kamila Kleszno
to osoba niezwykle wrażliwa na otaczającą rzeczywistość. Cały czas szuka sposobu na wyrażenie siebie. Po próbach w rysunku i malarstwie, których tworzenie są dla niej przyjemnością, zwraca się ku światu fotografii. Robienie zdjęć towarzyszy jej od dawna i jest nie tylko sposobem na dokumentację jej świata, ale przede wszystkim sposobem na przemycenie siebie i swojej wrażliwości. Również Kamila z sukcesami uczestniczyła w wielu konkursach. Kamila odpowiada na pytanie czym jest dla niej sztuka słowami: „Sztuka jest dla mnie odskocznią od szarej rzeczywistości. Dzięki niej mogę odzwierciedlić swoje uczucia i emocje.”


Kacper i Kajtek Kowal
mają dopiero 10 lat, to jednak nie wpływa na brak chęci do pracy twórczej w pracowni Domu Kultury - wręcz przeciwnie! Indywidualne podejście do każdego uczestnika daje możliwość rozwoju zainteresowań poprzez zabawę i eksperymenty. Prace Kacpra są niezwykle dojrzałe. Chłopiec wykazuje się dużą cierpliwością w realizowaniu własnych wizji za pomocą różnych technik plastycznych. Chłopcy poprzez przygodę z plastyką mogą zobaczyć czy jest to coś, co ich pociąga, czy nie. Skupiają się na razie przede wszystkim na rozwijaniu umiejętności technicznych rysunku oraz poznawaniu po kroczku bogatego świata sztuki. Chłopcy chętnie brali udział w konkursach wojewódzkich jak i ogólnopolskich.